Jak sprawdzić wiarygodność firmy lub pośrednika

Zaleca się dołożenie należytej staranności i sprawdzenie potencjalnego pracodawcy lub kontrachenta.
Z praktyki urzędów konsularnych RP w Szwecji okazuje się, że referencje wystawione przez znajomych nie zawsze sprawdzają się w rzeczywistości.
Aby skontrolować czy dany pracodawca, zleceniodawca lub pośrednik pracy są zarejestrowani jako legalne podmioty gospodarcze, możemy skorzystać z następującej strony internetowej: www.bolagsverket.se.
Jest to odpowiednik polskiego KRS-u. Znajdziemy tam rejestr wszystkich szwedzkich firm (Näringslivsregistret). Po wpisaniu nazwy lub numeru organizacyjnego firmy sprawdzamy, czy dana firma jest zarejestrowana w Szwecji i jaka jest jej forma prawna.
Jeśli dana firma nie posiada wpisu to znaczy, że po prostu legalnie nie istnieje.

Obok nazwy firmy występują skróty oznaczające formę prawną firmy.
AB (Aktiebolaget) – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
KB (Kommanditbolaget) – spółka komandytowa.
Praca HB (Handelbolaget) – spółka dwuosobowa bez ograniczonej odpowiedzialności.
E – firma jednoosobowa bez ograniczonej odpowiedzialności.
W praktyce jednak każda duża firma lub pośrednictwo zarejestrowane jest jako AB (Aktiebolaget).
Niestety, poza faktem legalnego funkcjonowania firmy nie możemy nigdzie sprawdzić uczciwości pracodawcy. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na inne fakty, np. czy pracodawca umówił się na pierwsze spotkanie w siedzibie firmy lub co ważniejsze, proponuje podpisanie umowy o pracę na piśmie. Jeśli nie, powinniśmy być bardziej podejrzliwi. Każda działalność gospodarcza ma odpowiedni numer rejestracyjny.
Legalnie działająca firma nie będzie się obawiać okazania go.
Uczciwość firmy, a także osoby prywatnej można sprawdzić w urzędzie komornika (Kronofogden) na stronie www.kronofogden.se lub pod numerem: 0771 73 73 00
W celu uzyskania informacji czy dana firma lub osoba ma niespłacone długi, należy znać tylko jej numer organizacyjny lub personalny.

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

poloniainfo Unity Line Max Pol